از ما بپرسید


  سوالات متداول کاربران

   

   

  آیا شما هم سوالی دارید؟

  _

  لطفا سؤالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ شما را پیدا نکردید، لطفا به سؤال خود پاسخ دهید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

  سوالات مربوط به خریداری و استرداد بلیت

  مفقود شدن بلیت مسافر

  چنانچه بلیت مسافر مفقود شود ، او می تواند در زمان اداری به ایستگاه راه آهن که سیستم فروش بلیت آنلاین دارند مراجعه نموده و بلیت مجدد دریافت نماید. ملاحظاتی که در این خصوص وجود دارد از این قرار است: زمان این مراجعه نباید کمتر از ۴۵ دقیقه مانده به حرکت قطار باشد لازم است که این بلیت استرداد نشده بوده و چنانچه المثنی ست باید اصل آن نیز ارائه شود.

  ابطال بلیت

  حداکثر تا یک‌ساعت پس از صدور بلیت به شرط عدم حرکت قطار، باز بودن مرکز فروش، ابطال بلیت فقط در همان مرکز صادر کننده با پرداخت وجه کامل آن امکان‌پذیر است. مقررات ابطال برای بلیتهای اینترنتی و خریداری شده ازکیوسک وجودندارد و این دسته از بلیتها فقط طبق قوانین استرداد می توان مسترد نمود.

  صدور بلیت برای طفل

  برای کودکان زیر۲ سال بدون اختصاص جا،با پرداخت ۱۰ درصد بهای بلیت، بلیت طفل صادر می‌شود. درصورت تقاضای جا برای اطفال زیر دو سال، بلیت نیم بها برای استفاده در کوپه والدین صادر خواهد شد.

  ابطال و استرداد بلیت در مراکز فروش

  بلیت تا یک‌ساعت پس از صدور، به شرط عدم حرکت قطار و بازبودن مراکز فروش، در مرکز صادر کننده‌ی بلیت با پرداخت کامل بهای آن به مسافر قابل ابطال می‌باشد. بلیت قطارهای مسافری درکلیه‌ی مراکز فروش رایانه‌ای بلیت (در ساعات کاری نمایندگی‌های فروش) با ارائه‌ی کارت شناسایی طبق مقررات زیر، قابل استرداد می‌باشد و نیازی به مراجعه به مرکز خرید بلیت نیست.

  قوانین پرداخت بهای بلیت پس از استرداد

  تا ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت قطار، ۹۰ درصد بهای بلیت پرداخت می‌شود. از ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت تا ۳ ساعت پیش از حرکت قطار، ۷۰ درصد بهای بلیت پرداخت می‌شود. از ۳ ساعت مانده به حرکت تا لحظه‌ی حرکت قطار۵۰ درصد بهای بلیت پرداخت می‌شود. استرداد بلیت پس از حرکت قطار امکان‌پذیر نمی‌باشد.

  سایر سوالات

  تأخیر حرکت قطار از مبدأ

  تأخیر در شروع حرکت قطارهایی که مسافران آن از باجه کنترل بلیت عبور و در سکو یا داخل قطار قرار گرفته اند جزو تأخیر نهایی آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت قرار می‌گیرد.

  تاخیر بیش از حد مقرر قطار در رسیدن به مقصد

  اگر تاخیر ناشی از حوادث طبیعی نباشد و ناشی از قصور راه‌آهن یا شرکتی که حمل مسافر را بعهده دارد باشد در صورت تاخیر بیش از حد مجاز (طبق جدول مندرج در همین سایت) به مسافر ۵۰ درصد بهای بلیت، بعد از کسر خدمات (خدمات ایستگاهی و پذیرایی) حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می‌شود. ضمناً در صورت گذشتن از وعده غذایی (صبحانه: ۸صبح، نهار: ۱۳ظهر، شام: ۸شب) یک وعده پذیرایی رایگان نیز انجام می‌شود.

  تاخیر قطار که منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود

  در صورت تأخیر بیش از زمان معین که منجر به جاماندن مسافر از قطار بعدی شود، چنانچه فاصله بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از ۳ ساعت باشد و همچنین هر دو بلیت به نام مسافر باشد، وجه کامل بلیت قطار بعدی پرداخت یا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می شود. چنانچه این تأخیر منجر به اقامت در شب شود، هزینه اقامت و غذا به عهده شرکت می باشد. در صورت اعزام با قطار درجه‌ پایین‌تر مابه التفاوت بلیت به مسافر پرداخت می‌شود و در صورت اعزام با قطار درجه‌ بالاتر، مابه التفاوت از وی دریافت نمی‌شود.

  تأخیر قطار و جاماندن مسافر از سایر وسائل (کشتی، هواپیما و اتوبوس)

  چنانچه تأخیر بیش از ۳ساعت بوده و ناشی از حوادث طبیعی نباشد و طبق برنامه فاصله بین رسیدن قطار و حرکت وسیله‌ی بعدی، بیش از ۴ ساعت بوده و هر دو بلیت به نام مسافر باشد، با ارائه‌ی مدرک لازم به مدیریت بازاریابی و فروش شرکت رجا، اقدام لازم برای پرداخت خسارت استرداد بلیت و سایر وسائل مسافرتی انجام می‌شود.

  انصراف مسافر قبل از شروع سفر به علت تأخیر حرکت قطار در مبادی حرکت

  در صورت تأیید تأخیر بیش از یک‌ساعت و اطلاع‌رسانی به مسافران با شرط باز بودن باجه فروش بلیت ایستگاه و عدم استفاده شدن بلیت تا قبل از حرکت قطار، وجه کامل بلیت در همان‌روز و در ایستگاه مبدأ پرداخت می‌شود.