قطارهای چهار ستاره نور

امکانات واگن ها

دوربین مداربسته

کلیه ی فضاهای عمومی و رستوران قطار نور برای حفظ امنیت و آسایش مسافران به دوربین های مدار بسته مجهز شده است.

درب ها و پنجره های قطارهای نور

واگن های قطار نور مجهز به دو درب کشویی الکتروپنوماتیکی در یک سمت می باشند، این درب ها و کلیه مکانیزم های کنترلی آن از کمپانی IFE آلمان تامین گردیده است و تمامی الزامات موجود در استانداردUIC-560 در آن ها رعایت شده، همچنین درب های بین واگن ها نیز پنوماتیکی بوده و دارای حفاظ در مقابل شی موجود بین درب ها می باشد.

۳۴واگن
۳رستوران
قطارهای چهار ستاره نور

امکانات پذیرایی

پذیرایی به شیوه ی هتل های چهار ستاره بر اساس کلاس پذیرایی، تنوع بی نظیر به همراه منو های متنوع لذت یک سفر دلچسب را برای شما فراهم می نماید.

 • میان وعده
 • غذاهای ایرانی
  قطارهای چهار ستاره نور

  امکانات فنی

  سیستم تهویه

  قطارهای  چهار ستاره نور به عنوان تنها قطار مجهز به سیستم تهویه از سقف ساخت شرکت فیوولی آلمان می باشد که در مقایسه با سایر قطارها از آلایندگی کمتری برخوردار است و هوایی بسیار مطبوع و پاک را در اختیار مسافران قرار می دهد. همچنین این سیستم توسط مسافر قابل تنظیم بوده و دمای کوپه را در شرایط مطبوع حفظ می کند.

  سیستم ترمز

  سیستم های ترمز به کار رفته در قطارهای چهار ستاره نور ساخته شده توسط شرکت کنور آلمان مجهز به سه دیسک ترمز می باشند که این مورد نیز در میان ناوگان ریلی کشور منحصرا در اختیار قطار نوراست و باعث خواهد شد تا قطار در حالت اضطرار در مسافتی کمتر از ۷۰۰ متر متوقف شود.

  سیستم تعلیق

  سیستم تعلق واگن های قطار نور مجهز به بالشتک هوا (Air Spring) می باشد. این سیستم باعث می شود تا حد زیادی از ارتعاشات قطار کاهش یافته و کمترین لرزش ناشی از حرکت بر روی ریل به واگن و کوپه ها منتقل شود. امکانی که در نهایت باعث می شود تا مسافران از خواب راحتی در طول شب بهره مند شوند .

  قطارهای چهار ستاره نور

  سیستم صوتی و تصویری

  سیستم چند رسانه ای قطارهای نور، یک سیستم مولتی مدیای مرکزی است که توسط نمایشگرهای تعبیه شده در داخل کوپه ها،رستوران و شبکه وای فای داخلی امکانات زیر را ارائه می دهد:

  • موقیت جغرافیایی
  • موسیقی
  • فیلم
  • راهنمای قطار
  قطارهای چهار ستاره نور

  امکانات کوپه

  دکمه فراخوان مهماندار

  مسافرین قطارهای نور می توانند از طریق پنـل قرار گرفته در داخل کوپه، نسبت به فراخوان مستقیم مهمانداران در هر ساعتی از سفر اقدام کنند تا در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل احتمالی و  نیاز آن ها، اقدامات لازم صورت پذیرد.

  تخت خواب

  تخت خواب و صندلی های قطارهای نور از متریال درجه ۱ ساخته شده و به نسبت سایر قطارهای عضو ناوگان ریلی کشور از عرض بیشتری برخوردار است، این موضوع باعث راحتی بیشتر مسافر در طول سفر به خصوص در زمان استراحت می باشد. این تخت خواب با کمترین فشار به صورت کاملا ایمن در دسترس مسافر قرار می گیرد و برای راحتی و امنیت بیشتر مجهز به چراغ مطالعه و حفاظ خواب می باشد.

  قطارهای چهار ستاره نور

  رستوران

  رستوران قطار نور با محیطی آرام، دلنشین و مجهز به آشپزخانه، برای تهیه انواع غذا، دسر و همچنین بوفه برای ارائه تنقلات و نوشیدنی در طول سفر،  محیط مناسبی را برای پذیرایی از مسافران فراهم می آورد. این رستوران با ظرفیت حدود ۴۰ نفر و امکاناتی از قبیل میز و صندلی، یخچال، فر، کتابخانه و سیستم نمایش، یکی از ویژگی های شاخص قطار نور در هر دو کلاس ۴ و ۵ ستاره به حساب می آید.

  قطارهای چهار ستاره نور

  امکانات سرویس بهداشتی

  سرویس های بهداشتی

  دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، در دو طرف هر یک از واگن های مسافربری این قطار قرار گرفته است. این سرویس ها مجهز به امکانات زیر می باشند:

  • آب گرم و سرد
  • میز تعویض پوشک کودک
  • چراغ وضعیت اشغال
  • مخزن نگهداری فضولات (سپتیک)
  • سیفون پنوماتیک